شیوه های تبلیغی رسانه های تبشیری درایران

علت عقب ماندگی

روش دیگر شبکه‌های تلویزیونی تبشیری فارسی‌زبان برای اثبات برتری  مسیحیت بر اسلام ،القاء ارتباط عقب‌ افتادگی جوامع اسلامی در علوم و دانش به دین اسلام است  و تلاش می‌کنند این تصویر را القاء کنند که پیشرفت غرب ناشی از مسیحی بودن این جوامع بوده است؟!

این مساله در حالی‌ است که رنسانس  وشروع تغییرات در غرب با  جدایی جوامع غربی از مسیحیت  قرون وسطی و آشنایی با پیشرفت، تمدن و مدنیت مسلمین شکل گرفت.

جالبتر آنکه کلیسای مسیحی به شکلی علنی با گسترش علم و دانش مخالف می‌کرد و دانشمندان را بخاطر علمشان ومخالفت با عقاید مسیحی مورد تعرض قرار می داد.

 عوامل این شبکه‌ها سعی دارند تا اینکه پیشرفت غرب ناشی از استیلای نظامی و ثروت حاصل از غارتگری در مناطق مختلف جهان بوده است را نادیده بگیرند و امپراطوری غرب بر خرابه های جوامع ضعیفتر را یک  نتیجه خوب از مسیحی شدن اعلام کنند.

ارتباط با ماوراء


از مهمترین روشهای تبلیغی شبکه های تبشیری ، نمایش مراسمات شفا دروغین یا رهاکردن جن زدگان بوسیله تکلم به زبان روح القدس و... می باشد.

ادعاهای واهی و دروغین که بوسیله شیادانی همچون بنی هین ترویج داده می شود وشبکه های تبشیری با نمایش آن مخاطبین را اغوا می کنند وبعضا افراد کم سواد و در نقاط دور افتاده  مورد هدف هستند.

باید به این نکته توجه نمودامروزه  بسیاری از مکاتب وفرقه ها وعرفانهای نوظهوربرای  نشان دادن حقانیت مکتب خود،مدعی ارتباط با ماوراء هستند که مسیحیت از این قافله عقب نمانده است.


عوامل بومی

از روشهای دیگر جریان رسانه ای تبشیری ،بهره گیری از افراد بومی هرکشور است که باتوجه به آشنایی بامشترکات وتسلط بر زبان   بتوانند تاثیر ونفوذ بیشتری داشته باشند.

این نکته  رایکی از مدیران شبکه‌های تبشیری اذعان می‌کند: «ما فقط از مسیحیان بومی استفاده میکنیم. زیرا آنها احساسات، علایق، مشکلات، زبان و فرهنگ مردم منطقه را می‌شناسند آنها می‌دانند چگونه خود را به مردم نزدیک کنند و همزاد پنداری را بوجود آورند. آنها همان مسائلی که عراقی‌ها، فلسطینی‌ها، لبنانی‌ها، الجزیره‌ای‌ها و ایرانی‌ها تجربه کرده‌اند را درک کرده‌اند


سادگی

استفاده ساده وبی آلایش از ادبیات فارسی همچون اشعار فارسی زبان و بیان ساده مطالب بجای مباحث عمیق فلسفی از روشهای بکار گیری شده در این شبکه ها می باشد.

مجریان این شبکه ها برای انتقال اصطلاحات الهیات مسیحی نیز از ادبیاتی ساده و با ارائه توضیح استفاده می کنند تا مخاطب غیر مسیحی خود را مورد خطاب قرار دهند چه آنکه مخاطب مسیحی خود این اصطلاحات را می داند ولزومی به توضیح  ندارد.


((موسیقی در فرآیند تبشیر به عنوان ابزاری جادویی به حساب می‌آید و خود جزئی از مراسم عبادی کلیسا است. در جنبش‌های جدید تبشیری-مسیحی از جمله اونجلیسم و بخصوص در میان مسیحیت صهیونیستی، خود موسیقی در مراسم عبادی اصالت دارد و حتی حرکتی الهی تلقی می‌شود. موسیقی به شکل زمینه، به همراه موعظه در برنامه‌های آموزشی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. موسیقی فرد را وارد حالت پذیرندگی کرده و مضامین را با تحریک احساسات به فرد می‌قبولاند. از دیگر موارد استفاده از موسیقی و ریتم‌ در مراسم سرود‌خوانی است. سرود‌خوانی به زبان محلی از مهمترین ابزارهای جلب قلوب محسوب می‌شود که جریان تبشیر به وفور از این حربه استفاده کرده و بین برنامه‌ها چنین سرودخوانی‌هایی را پخش می‌کند. موسیقی در میان برنامه‌ها با همخوانی گروهی همراه است تا بیانگر همراهی و همدلی باشد.در میان برنامه ها بخصوص در زمان پخش کلیپ‌هایی که مباحثی مربوط به انجیل را ارائه می‌کند از تصاویر طبیعت نیز بهره برده می‌شود.))


جاذبه‌های گردشگری 
پخش جاذبه‌های دیدنی وتصاویری چشم نواز از طبیعت  کشور آمریکا یا رژیم صهیونیسیتی و مراکزی مانند هالیوود  علاوه بر ترغیب مخاطب به دیدن آنها ،گواهی  بر ریشه‌های صهیونیستی این شبکه‌هاست. که تلاش می کنند هیولاهای خونخوار را زیبا نشان دهند.